Kaszubska Marszruta

Jesteś miłośnikiem długich pieszych wycieczek? Uwielbiasz przemierzać dziesiątki kilometrów rowerem? Świetnie! Osada Swory położona jest tuż przy szlakach Kaszubskiej Marszruty!

Kaszubska Marszruta to jedna z inicjatyw europejskich, pozwalających w pełni wykorzystać i chronić piękno polskiej przyrody. Przez gminy Czersk, Chojnice, Brusy i Konarzyny wiedzie trasa licząca aż 165 km bezpiecznych dróg rowerowych i pieszych – 62 km wybudowanych ścieżek oraz oznakowane i zadbane drogi szutrowe i gruntowe. Podzielono je na szlaki czerwony, zielony, żółty i czarny, zatem znajdzie się trasa zarówno dla pedałujących maluchów, jak i dla wytrawnych kolarzy.  Wśród śpiewu ptaków i w cieniu sosen wypoczniesz aktywnie i w bliskim kontakcie z naturą.

Most zwodzony Małe Swornegacie

Od kilku lat w miejscowości Małe Swornegacie działa nowoczesny most zwodzony nad Brdą. To wielkie ułatwienie dla żeglarzy, ale i atrakcja turystyczna.

Pobliskie Charzykowy i jezioro Charzykowskie to znany i chętnie odwiedzany od ponad stu lat ośrodek żeglarski. Był popularny już w dwudziestoleciu międzywojennym. Ze względu na rosnącą popularność tych terenów w latach 70. Wybudowano tu betonowy most nad Brdą, który przez dziesięciolecia wymagał składania masztów i zniechęcał do dalszych podróży. Od kilku lat działa tu jednak most zwodzony. Teraz możliwe jest swobodne przepływanie Brdą na jezioro Karsińskie – oczywiście pod warunkiem stawienia się tu o odpowiedniej godzinie.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie to ponad 35 tysięcy hektarów lasów, jezior i pól. To też największy rezerwat biosfery w Polsce i po prostu urocze, malownicze miejsce.

Bory Tucholskie to nie tylko rezerwat przyrody i ścieżki, ale i moc atrakcji. Warto tu zobaczyć park dendrologiczny „Nad Stążką” z niezwykłymi gatunkami drzew i trasa nad lokalnymi bagnami; muzeum Borów Tucholskich, a w nim codzienne życie mieszkańców lasu; dęby Wisielec i Cesarski – pamiętające jeszcze przemarsz wojsk Napoleona Bonaparte; uroczysko „Piekło” i wąwóz Brdy ze spadami ponad 50 stopni; zespół dworski z gołębnikiem – ptaszarnią z połowy XIX wieku; wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt oraz wiele sezonowych imprez, marszy, rajdów, spływów i akcji ekologicznych.

Dąb Bartuś

Niedaleko Osady Swory na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie nad jeziorem Płęsno znajduje się dąb szypułkowy Bartuś. Jest to najbardziej znane i zarazem najstarsze drzewo pomnikowe na Pomorzu - jego wiek szacuje się na około 600 lat. Wysokość pnia wynosi około 4 metry, w obwodzie ma 6,7 metra. Imponująco wyglądają jego konary. Wznoszą się na wysokość do 25 metrów i mają niewiele mniejszą rozpiętość.

Otoczenie Bartusia jest urokliwe - można tu przyglądać się pływającym w wodzie ławicom kleni, kiełbi czy uklei, a nad wodą - czaplom siwym i kormoranom. Ponadto naprzeciwko dębu rośnie pomnikowy świerk, a tuż przy mostku trzeci pomnik przyrody – olsza czarna. Nie dziwi zatem fakt, że miejsce to jest najczęściej odwiedzanym w Parku Narodowym Bory Tucholskie.

Miasto Chojnice

Chojnice - główne miasto regionu z urokliwą zabytkową starówką, nazywane jest "Bramą Kaszub". Historia Chojnic, bogata na przemian w wojny i okresy prosperity, szczęśliwie natchnęła włodarzy miasta do starannie przemyślanej jego rewitalizacji. Stare miasto do dzisiaj zachowało układ ulic i parceli ze średniowiecza, co przydaje unikalnego klimatu temu miejscu.

Chojnice i Ziemia Chojnicka posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe. Urzekają krajobrazy, zachwycają piękne jeziora i niespotykane leśne zakątki wraz z bogactwem flory i fauny. W mieście i okolicznych miejscowościach można obcować z dziedzictwem wielu wieków historii, o której świadczą liczne i dobrze zachowane zabytki. Szczególnej uwadze polecamy XIV-wieczne zabytki miasta, pamiętające czasy włodarzy krzyżackich, m.in. odrestaurowane Mury Miejskie oraz baszty. Największe jednak wrażenie robi na przybyszach piękny rynek chojnicki. Neogotycki Ratusz Miejski, kamienice  zachowane i nowe tworzą wraz z rynkową fontanną miejsce do fotografowania i odpoczynku.

Zapora Mylof

System hydrotechniczny Brdy w Borach Tucholskich to zespół funkcjonujących w większości do dziś urządzeń, które od półtora wieku reguluje stosunki wodne w okolicy, a od kilkudziesięciu lat stanowi ciekawy i popularny szlak kajakowy.

W osadzie zwanej Mylof znajduje się zbudowana w 1848 r. zapora ziemna spiętrzająca wody Brdy.  Jej rolą było skierowanie części zmagazynowanych wód do zaczynającego się tutaj Wielkiego Kanału Brdy. To naprawdę poważne dzieło hydrotechniczne, ewenement w skali Europy, miało na celu nawadnianie łąk. Charakterystycznym elementem zapory w Mylofie jest skarpowy przelew wodny o długości 50 m. U stóp jazu w Mylofie rozpoczyna się wiele spływów kajakowych.

Struga Siedmiu Jezior

Struga Siedmiu Jezior to unikatowe zjawisko hydrologiczne na terenie Parku Narodowego Borów Tucholskich – rzeka łącząca siedem rynnowych jezior.

Możesz pieszo lub rowerem przebyć całą trasę wzdłuż Strugi łączącej jeziora Ostrowite, Zielone, Jeleń, Bełczak, Główkę, Płęsno, Skrzynkę i Mielnicę. To aż 14 km na których żyją niespotykane nigdzie indziej gatunki zwierząt, które zagrożone są wyginięciem – obiektywem aparatu upolować można m.in. puchacza, kormorana czarnego, świstuna czy bielika. Spotkasz tu też bobry, nietoperze i wydry. Idąc zaś leśną ścieżką, uważny obserwator wypatrzy rzadkie i chronione rośliny – rosiczkę okrągłolistną i widłaczka torfowego. Warto zwiedzić tak wyjątkowe, a przy tym piękne i urocze miejsce.

Rezerwat Kręgi Kamienne

To tajemnicze miejsce położone kilkadziesiąt minut drogi od Osady Swory w Odrach. Kamienne Kręgi, kurhany, groby i znaleziska archeologiczne wywodzą się z pierwotnych kultur, a przetrwały do dziś przez 19 wieków.

Badacze interesują się tym miejscem już od połowy XIX wieku, gdy rozpoczęto tu badania przyrodnicze i archeologiczne.  Kręgi kamieni o średnicy kilkunastu i kilkudziesięciu kamieni początkowo brano za zegar słoneczny. Gdy odkryto kurhany, biżuterię oraz resztki naczyń i tkanin udało się ustalić wiek znaleziska na I-II wiek n.e., a za ich wytwórców uznano Gotów, którzy przybyli tu wówczas ze Skandynawii. Od niemal 60 lat miejsce to jest rezerwatem przyrodniczym i uchyla rąbka swojej tajemnicy zwiedzającym.

Skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Zaledwie godzinę drogi od Osady Swory znajduje się prawdziwy skarb Ziemi Kaszubskiej – Skansen we Wdzydzach Kiszewskich – przyciągający zwiedzających już od 110 lat.

Muzeum Znajduje się nad jeziorem Gołuń. Jego główna część to gburna chałupa z XVIII wieku, a w jej okolicy znajduje się zespół około 50 chłopskich zabudowań – chałup, warsztatów, karczem, wiatraków a nawet dworów. Na terenie skansenu odbywają się pokazy kowalstwa, robót leśnych, ucierania tabaki, prania i maglowania. Można go zwiedzać z interaktywnym przewodnikiem lub zamówić specjalną lekcję dla zorganizowanej grupy. Sezonowo odbywają się tu liczne wystawy i imprezy. Dzięki takim miejscom można odbyć prawdziwą podróż w czasie.

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego

Jeśli zachwyciły Cię Małe Swornegacie i chcesz nasycić się nastrojem i kolorem kaszubskiej kultury ludowej, możesz to zrobić również w Swornegaciach w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego.

To malowniczy budynek należący do Gminnego Ośrodka Kultury, w którym znajdziesz bogactwo przedmiotów ściśle związanych z folklorem tych ziem. Ale na tym nie koniec. Ośrodek jest organizatorem okazjonalnych jarmarków, podczas których możesz kupić prawdziwe lokalne, współczesne rękodzieło osadzone w tek bogatej kulturze. Dom Rękodzieła prowadzi też warsztaty, podczas których można np. nauczyć się wypiekać tradycyjny chleb. Ponadto w pobliżu Domu znajduje się sad z dawnymi gatunkami owoców – już wkrótce powstaną z nich przysmaki lokalnej kuchni.

Akwedukt w Fojutowie

Bory Tucholskie to prawdziwy skarb przyrodniczy. Jeszcze jedną ich perłą jest najprawdziwsze skrzyżowanie rzek, czyli Akwedukt w Fojutowie.

We wsi Fojutowo skrzyżował się bieg dwóch rzek Brdy i Czerskiej Strugi, ale nie stało się to naturalnie – bieg rzeki postanowili zmienić Pruscy oficerowie, dla których miało to ogromne znaczenie strategiczne dla prowadzonych działań wojennych. Architekci z Prus wraz z armią budowniczych spiętrzyli więc bieg Brdy i wybudowali pod nią kanał, którym biegnie Czerska Struga. Ta solidna „niemiecka” robota funkcjonuje po dzisiaj, ciesząc swym widokiem także turystów.